Misvaka yasak geldi

Misvaka yasak geldi
'Halkın dini duygularıyla oynadığı" gerekçesiyle diş macunu reklamına yasak geldiAbone ol

İzmir Diş Hekimleri Odası'nın, halkın dini duygularını istismar ettiği ve misvak özünün dişleri tedavi ettiği iddiasıyla televizyonlarda yayınlanan 'Misvak Özlü Colgate Diş Macunu' reklam filmi için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu'na yaptığı şikayet sonrası, ürünün reklamlarının durdurulması ve para cezası verilmesi kararı alındı.

İz מתיחת בטן בגאורגיה mir Diş Hekimleri Odası Başkanı Turgan Ülker, reklamların hazırlanırken ve yayınlanırken bilimsel kurumlara danışılması ve onay alınması gerektiğini söyledi.

İzmir Diş Hekimleri Odası'nın, 1 Eylül 2005 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu'na başvurduğu "Misvak Özlü Colgate Diş Macunu" reklam filmi, Reklam Kurulu'nun aldığı kararla Colgate Palmolive Temizlik Ürünleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'ne 50 bin 12 YTL idari para cezası ve anılan reklamları durdurma cezasıyla sonuçlandı.

Alınan kararla İzmir Karaca Otel'de basın toplantısı düzenleyen İzmir Diş Hekimleri Başkanı Turgan Ülker, adı geçen reklam filmini, üniversitelere ve akademisyenlere danıştıklarını ve halkın, bu reklam filmiyle yanıltıldığı, yanlış bilgilendirildiği görüşünde olduklarını söyledi. Diş macunlarının, ağız ve diş sağlığında yarar sağladığını ancak önemli olanın, dişleri fırçalamak olduğuna dikkat çeken Ülker, "Ağız ve diş sağlığındaki en önemli faktör, diş fırçası ve ipidir.

Bazı reklamlardaki ürünler, aşırı abartıyla halka anlatılarak yanlış bilgilenmeye ve istismara sebep oluyor. İzmir Diş Hekimleri Odası olarak, "Misvak Özlü Colgate Diş Macunu" reklam filminde bilimsel temelden yoksun misvakın, Müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkemizde, bu argümanı kullanarak halkı yanılttığı düşüncesindeyiz" dedi.Kategori : GÜNCEL