Sezer asker yollamaya karşı

Sezer asker yollamaya karşı
Cumhurbaşkanı Sezer, Lübnan'a asker gönderilmesine karşı olduğunu açıkladıAbone ol

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'nin başka ülkelerin çıkarlarını koruma gibi bir görevi olmadığını belirterek, Türk askerinin Lübnan'a gönderilmesine karşı olduğunu söyledi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda gerçekleşen devir-teslim töreninin ardından verilen resepsiyonda, Cumhurbaşkanı Sezer, gazetecilerin soruları üzerine Lübnan'a asker gönderilmesini ניתוחים בגאורגיהניתוחים בגאורגיה değerlendirdi. İnsani yardımın askeri operasyonla olmayacağını belirten Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'nin bölgeye asker göndermesine karşı olduğunu vurguladı. "Türkiye'nin başka ülkelerin çıkarlarını koruma gibi bir görevi yok" diyen Sezer, "Madem orada barış var. Neden güçlü ülkeler asker göndermiyor. Bize 'aferin' deyip sırtımızı sıvazlıyorlar. Biz kendi çıkarlarımızı kendimiz belirleriz. Asker eliyle insani yardım olmaz" diye konuştu.

Terör örgütü PKK ile mücadelede hiçbir ülkenin Türkiye'ye destek vermediğini ifade eden Sezer, "Biz niye başkalarına destek verelim" şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının açık olmadığını ve alınan kararda 'ateşkes' yerine 'husumetin durdurulması' ibaresinin yer aldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Sezer, "Karar netleşirse insani yardım konusunu o zaman düşünürüz. BM'nin kararı tam açıklanmadan asker gönderme istediğini söyleyen bir ülke durumundayız. Bizi tatmin edici bir karar çıkarsa düşünürüz" değerlendirmesinde bulundu. Sezer, ABD'nin 'PKK Özel Temsilcisi Koordinatörlüğü'nün de yanlış bir kavram olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini ifade etti.

Gazetecilerin, 'Talabani'nin ziyaretine 'hayır' dediğiniz doğru mu?' sorusuna Sezer, "Evet doğru. Ben hala güven ortamı oluşmadığını düşünüyorum. Benim adıma başkalarının davet yapmasını da uygun bulmuyorum" şeklinde konuştu.Kategori : GÜNCEL