İşte KPDS başvuruları

İşte KPDS başvuruları
KPDS'ye 28 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında başvuruda bulunulabilecek.Abone ol

Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personeliyle yatırım hizmetlerinde çalışmaları nedeniyle maktu yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen teknik personel, yabancı dil bilgi seviyesini belirlemek amacıyla yapılacak Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'na (KPDS) 28 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında başvuruda bulunulabilecek.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın yaptığı yazılı açıklamaya göre, sınav, 12 Kasımda Ankara, İstanbul, Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İzmir, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Van illeri ile Lefkoşa'da yapılacak.

Sınava, yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu (aylıklarını bu kanunun ek geçici maddelerine göre alanlar dahil), 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu'na göre çalışanlarla kadro karşılığı sözleşmeli personel ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 3/C maddesine tabi sözleşmeli personel katılabilecek.

Ayrıca, personelinin yab gastric sleeve turkey ancı dil bilgisi seviyesini tespit etmek isteyen diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel de bu sınava katılabilecek. Yurtdışında Görevlendirilecek Memurların Seçim Esaslarına Dair Yönetmeliğin değişik 7. maddesi gereğince, kamu kurum ve kuruluşlarınca yurtdışı teşkilatında sürekli göreve atanacak memurlarla diğer görevlilerin de bu sınava girmesi gerektiği bildirildi.

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre sözleşmeli statüde çalışacak, mütercim ve tercümanların işe başlatılabilmeleri için diğer şartların yanında yabancı dil bilgilerinin asgari (B) düzeyinde, bilgi işlem çözümleyicisi ve programcıların ise işe başlatılabilmeleri için diğer şartlar yanında İngilizce dil bilgilerinin asgari (D) düzeyinde olması gerekiyor.

Halen bu görevlerde çalışmakta olanlardan yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler ile bu görevler için başvuruda bulunacak fakülte veya yüksekokul mezunlarının da bu sınava katılmaları mümkün olacak. YÖK kanalıyla yurtdışında lisansüstü öğrenim görmek isteyenlerle Lisansüstü Eğitimi Giriş (LES) ve araştırma görevlisi, doktora ve sanatta yeterlilik sınavlarına girecekler, diplomalarının denklik işlemleri için KPDS'den puan şartı arananlar, ayrıca herhangi bir kurumda çalışmamakla birlikte yabancı dil seviyesini tespit ettirmek isteyen fakülte ve yüksekokul mezunlarının da bu sınava katılabilecekleri belirtildi.

SINAV TAKVİMİ

Sınav, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danca (Danish Dili), Farsça, Fransızca, Hollandaca (Dutch dili), İngilizce, İrlandaca, İspanyolca, İtalyanca, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça ve Yunanca'dan yapılacak. Ancak, yatırım hizmetlerindeki çalışmaları nedeniyle yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyenler, sadece Almanca, İngilizce ve Fransızca'dan sınava girebilecek.

Sınava başvurmak isteyenlerin, valiliklerin il ve ilçelerde kurdukları bürolarla üniversite rektörlüklerinden, KKTC'de ikamet edenlerin ise Lefkoşa'daki ÖSYM temsilciliğinden 28 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında önce ''Başvurma Koşullarına İlişkin Bazı Açıklamalar'' metnini almaları gerektiği bildirildi. Sınav ücreti olan 45 YTL'yi (45 milyon TL) Ziraat Bankası Ankara Güvenevler Şubesie 6032070-5001 numaralı hesabana yatıranlar, banka dekontunu göstererek, yine aynı bürolardan ya da üniversite rektörlükleri ile KKTC'deki ÖSYM temsilciliğinden başvurma belgesi ve kılavuz alabilecekler.

Adaylar, başvurma belgelerini kılavuzda belirtilen kurallara göre doldurduktan sonra, son 6 ay içinde çekilmiş, başı açık bir fotoğraflarını yapıştıracaklar. Bu belgeyi, halen bir kurumda çalışanların, kurumun en üst amir veya onun görevlendirdiği yetkililere, LES'e girmek isteyenlerle kendilerinden KPDS puanı istenen üniversite öğrencilerinin de kendi üniversitelerine onaylatmaları gerekiyor.

Yurtdışı üniversitelerden mezun olan adaylar ise başvuru sırasında aslını göstermek suretiyle Diploma Denklik Belgelerinin fotokopilerini veya bu belgelerin onaylı bir suretini Başvurma Belgelerine ekleyecek. Adaylar, onaylattıkları başvuru belgelerini ve sınav ücreti banka dekontlarını en geç 6 Eylül 2006 günü mesai bitimine kadar valiliklerin il ve ilçelerde kurdukları bürolarla üniversite rektörlüklerine, KKTC'de ikamet edenler ise Lefkoşa'daki ÖSYM temsilciliğine teslim edebilecekler. Başı açık fotoğraf yapıştırmayan ya da fotoğraf yerini boş bırakan adayların başvuru belgeleri teslim alınmayacak. Postayla gönderilen başvurular kabul edilmeyecek, başvurusu veya sınavı geçersiz sayılan ya da herhangi bir nedenle sınava girmeyen adayların ücretleri geri verilmeyecek.Kategori : GÜNCEL