Pepe rüyasında söndürdü

Pepe rüyasında söndürdü
Orman Bakanı Osman Pepe, yangınları gece rüyasında söndürdüğünü söyledi.Abone ol

Orman yangınlarına müdahalede başarısız olmadığını söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, hesaplarını Türk Hava Kuvvetleri'nin dört C-130 uçağına göre yaptıklarını ancak bunların teknik arıza nedeniyle devre dışında kaldığını söyledi. "Keşke daha fazla amfibik uçağımız olsaydı" diyen Pepe, "25 helikopter, 19 amfibik uçak" hedefinin hayata geçirileceğini belirtti.
Milliyet'in sorularını yanıtlayan Pepe, "Sadece şu anda Kaş içindeki yangın kontrollü şekilde sürüyor. Buranın özel bir yapısı var. Rakım eksi 600'den 2 bine çıkıyor. Ne helikopter, ne uçakla istediğiniz operasyonu yapamıyorsunuz. Kara ekibi sokamıyorum. Bakan olarak böyle bir şeyden mutlu olmam söz konusu olamaz" dedi.
Pepe, ekiplerin ve çalışma arkadaşlarının günle doctor hamit kafkas celik rdir uyumadığını belirtirken, "Ben de uyumadım. Gece 04.00'te yangından ayrıldım. '07.00'ye kadar uyuyayım' dedim. Gece rüyamda yangın söndürdüm" diye konuştu.

Komutandan uçak istedim
"Kaş'taki yangına neden 5 gün sonra müdahale edildi?" sorusunu, "Yangın kanyonun dibindeyken uçak da, helikopter de kullanamadık. Dibine hâlâ müdahale edemiyoruz" diye yanıtlayan Pepe, şu bilgileri verdi:
"Bu seneki hesabımıza göre Türk Hava Kuvvetleri'nden C-130'larımız olacaktı. 4 tane. Her biri 10-12 ton su atabiliyor. Gürcistan'daki yangına müdahalede teknik arıza oldu. Hava Kuvvetleri Komutanı'mızla 2 gün önce görüştüm. Komutan, "Bu şartlarda bu uçakları uçurmamız mümkün değil" dedi. Bu sene bunları belki hiç kullanamayacağız. Halbuki bir uçak attığı suyla benim 4 tane helikopterime denk geliyor."

'C-130'lar işinizi görüyor'
Pepe, "İhale Kanunu'nun verdiği limitleri zorlayarak 3 tane daha takviye helikopter aldım. 17 su atan helikopter var. 19 olacak. Toplam 23 helitopter kullanıyoruz. 2 tane daha gelecek 25 olacak" dedi.
Pepe, "Türkiye'de sadece İstanbul Belediyesi'nin denizden su alıp atan 2 amfibik uçağı var. Belediyenin elinde olan devlette niye yok?" sorusunu şöyle yanıtladı:
"Ülkemin kaynaklarını da düşünmem lazım. Elimde C-130'lar var mı, var. Bu seneye kadar bunlar işe yarıyordu. Nereden bileyim ki bu uçaklar elimden çıkacak? Sayın Başbakan'la konuşup programa aldık. 20 tane kendi malımız helitopker olacak. İhaleye çıkma noktasına geldik. Uçakla alakalı çalışmamız da var. Hedefimiz 25 helikopter, 19 amfibik uçak. Bize 'C-130'lar var. Bunlar sizin işinizi görüyor' diyorlardı. Artık C-130'lar elden çıktığı için bu projemiz hayata geçecek."

Keşke uçak olsaydı
Pepe, "Elinizde 5 tane daha amfibik uçak olsaydı sorun çözülmez miydi? Yunanistan'ın 32 amfibik uçağı var" sorusuna da "Bizim hava unsurlarımızın 4 katına sahip İspanya'da Malta büyüklüğünde alan yandı. Türkiye 2 bin hektar kaybetti. 5 amfibik uçak daha olsaydı elbette çok daha rahat ederdik. Amfibik uçaklarla Türkiye'nin ormanlarında istediğimiz sonucu almamız zor. Tepeler aniden yükseliyor. Benim elimde keşke daha fazla olsa" yanıtını verdi.
Pepe, "Şu anda Türkiye'de orman yangınlarıyla ilgili bir başarısızlık söz konusu değildir. Biz çıkan bir yangına 15 dakikada müdahale edebiliyoruz. Üç günde birbirinden uzak 100 noktada yangın çıkmış. 500 uçağınız olsa ancak yetişebilirsiniz. Hayıflandığım C-130'lar" dedi.

Haber: Serpil Çevikcan
Kaynak:Kategori : POLİTİKA