Zehir gemisine izin yok

Zehir gemisine izin yok
Zehir gemisi Otapan'da beyan edilenden çok ama çok daha fazla asbest olduğu ortaya çıktı.Abone ol Kanserojen maddeyle kaplı olduğu için 7 yıldır Hollanda"nın Amsterdam Limanı"nda bekletilen zehirli geminin Türkiye"ye girişine izin verilmedi.

Geminin sökülmesi için Aliağa Limanı"na gönderileceği haberini ilk kez Zaman 27 Temm מתיחת פנים בגאורגיה uz"da duyurmuş, olay kamuoyunun gündemine oturmuştu. Çevreciler yaklaşık bir aydır geminin gelişini engellemek için hazırlık yaparken Çevre Bakanlığı da harekete geçti. Hollanda makamlarıyla irtibat kuran bakanlık geminin ne kadar asbest taşıdığına dair bilgi ve belgeleri istedi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, 1 ton olduğu ileri sürülen zehirli maddenin daha fazla çıkması halinde geminin geri gönderileceğini duyurdu. Dün Hollanda"dan beklenen yazı geldi ve asbest miktarı şaşırtıcı boyutta çıktı.

Geminin 54 ton zehirli maddeyle kaplı olduğu belirlendi. Bunun üzerine açıklama yapan Bakan Pepe "Otapan"ın Türkiye"ye kesinlikle sokulmayacağını bildirdi. Sahil Güvenlik"le koordineli çalışarak geminin Türk karasularının dışında tutulduğunu ifade eden Pepe, şunları kaydetti: “Yapılan ölçümlerde de Otapan"daki asbestin beyan edilen miktardan fazla olduğu, Hollanda Çevre Bakanlığı tarafından resmi yazıyla bildirilmiştir. Biz de gemiyi reddedeceğimizi onlara bildirdik.”Kategori : GÜNCEL