Diyanet acil imam istedi

Diyanet acil imam istedi
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, devletin imam boşluğunu doldurmasını istediAbone ol

Bardakoğlu, "10 bine yakın camide imam yok. Devletin imamı boşluğu doldurmazsa, hiç de hoşnut olmadığımız akımlar doldurur" dedi.

Milliyet'e konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, hükümete, "Dini personelin özlük hakları iyileştirilmeli. IMF ve mali politikayı bilmeyiz ama bu camilere imam lazım" dedi ניתוחים בגאורגיהניתוחים בגאורגיה ğini açıkladı.
Bakanlar Kurulu'nda Diyanet'in sorunlarını anlatan Bardakoğlu, hükümetten acil kadro talebinde bulunduğunu söyledi.

10 bine yakın camide imam bulunmadığını, 5 bine yakın camide de kadro olmasına rağmen imam ataması yapamadıklarını dile getiren Bardakoğlu, "Bu böyle olmaz. Ne yapılacaksa yapılmalı. IMF'nin ve devletin mali politikalarını bilmeyiz ama bu camilere de imam lazım. Devletin imamı bu boşluğu doldurmazsa, hiç de hoşnut olmadığımız akımlar doldurur, dolduruyor da nihayetinde" diye konuştu.

Bardakoğlu, "Yeni kadro imkânım yok. Mevcut kadrolardakiler ise başka kurumlara geçiyor. Kurumdan kaçış devam ediyor, tutamıyorum" dedi. Bardakoğlu, 58 bin imam ve 10 bin müezzinin yüzde 6'sının ilahiyat mezunu olduğuna dikkat çekerek, kaliteli din hizmeti için kalifiye din görevlisine acil olarak ihtiyaç bulunduğunu belirtti ve ilahiyat fakültelerinin kontenjanlarının artırılması gerektiğini söyledi.

'Kariyer imamlık' sistemi geliyor
Hazırladıkları yeni taslakla, "kariyer imamlık" sistemine geçileceğini anlatan Bardakoğlu, "Ücra köyde görev yapan bir imamla Sultanahmet Camii'ndeki imam aynı kadro haklarına sahip. Bundan sonra eğitimlerine göre kariyer planlaması yapılacak" dedi.

Haber: Önder Yılmaz
Kaynak: www.milliyet.com.trKategori : GÜNCEL