İsrailden ateşkes ilanı

İsrailden ateşkes ilanı
Hizbullah'ın sert direnişiyle bocalayan İsrail hükümeti şaşırtan bir karar aldı.Abone ol

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, Lübnan'da başlattıkları harekatın genişletilmesini, diplomatik çabalara şans tanımak için askıya aldığı bildirildi. İsmi açıklanmayan üst düzey bir hükümet yetkilisi, Güvenlik Kabinesi'nin dün Lübnan'a karar harekatının genişletilmesini onaylamasının ardından Başbakan Olmert'in, kara harekatını, diplomatik çabaların sonuç מתיחת בטן בגאורגיה verip vermediğini görmek için 2-3 gün durdurmaya karar verdiğini kaydetti.

İsrailli Bakanlardan Refi Eitan da İsrail radyosunun, bu tür bir erteleme olup olmadığı yönündeki sorusuna, diplomatik değerlendirmeler yapıldığını ve hala bölgeye uluslararası gücün gelmesi olasılığı bulunduğunu ifade ederek, ''Güney Lübnan'da olmakla değil, sınırlarımızda barış olmasıyla ilgileniyoruz'' yanıtını verdi. İsrail'de yayınlanan Maariv gazetesi de harekatı askıya alma kararının gece yarısından sonra verildiğini duyurdu.

İsrail güvenlik kabinesi dün yaptığı oylamada harekatın genişletilmesi kararını almış, İsrail televizyonu karar uyarınca geniş harekatın başladığını bildirmişti. Ancak İsrail ordusu, televizyonun bahsettiği harekatın Hizbullah'ın roket fırlatan birimlerine yönelik sınırlı bir operasyon olduğunu açıklamıştı. Lübnanlı görgü tanıkları ise gece yarısından sonra, İsrail askerlerinin Güney Lübnan topraklarına 10 kilometre kadar girdiklerini bildirmişti.

Öte yandan, görgü tanıkları tanklar ve zırhlı araçlarla desteklenen İsrail askerlerinin bu sabah erken saatlerde Marcayun kasabasına girdiklerini söyledi. İsrail sınırından 9 km uzaktaki Hıristiyan kasabası Marcayun'da yaşayanlar, İsrail askerlerinin kasabanın kuzey girişinde mevzilendiklerini ve kasabaya ilerlerken direnişle karşılaşmadıklarını belirtti.Kategori : DÜNYA