Türkiye fırsatlar ülkesi

Türkiye fırsatlar ülkesi
Başbakan Erdoğan'ın Dış Politika Danışmanı Egemen Bağış, "" dedi.Abone ol

AK Parti İstanbul Milletvekili ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dış Politika Danışmanı Egemen Bağış, "" dedi.

Bağış, yatırım danışmanlık kuruluşlarından Stern Stewart & Co'nun, Almanya'nın Bergish Gladbach şehrinde düzenlediği, "Değer Yaratmak?" temalı toplantının açılış konuşmasını yaptı.

Türkiye'nin son 4 yılda gerçekleştirdiği ekonomik başarıları anlatan Bağış, "Türkiye Fırsatlar ülkesi" diyerek, katılımcıları Türkiye'de yatırıma çağırdı.

"Ortadoğu için stratejik opsiyonlar" başlıklı konuşmasında, s istanbul obesity iyasi kampların derinleştiği Ortadoğu'nun dünya ile entegrasyonunun 21. yüzyılın en önemli konularından biri olacağını vurgulayan Bağış, Ortadoğu'nun entegrasyonunun nasıl gerçekleşeceğine dair çözüm imkanlarının araştırılacağını söyledi. Egemen Bağış, "Bazıları çareyi Ortadoğu'yu bombalamakta görebilirler. Ama bunun neticelerini Irak'ta gördük. Çözüm, bölgeye ilham kaynağı olan Türkiye'yi iyi anlamaktan geçer" dedi.

Bağış, konuşmasında, Ortadoğu'da izlenen politikalar arasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün birlikte izledikleri barışçıl ve sağduyulu tavrın tüm dünya ülkelerine örnek olması gerektiğini söyledi.

Egemen Bağış, Türkiye'de son 4 yılda faizlerin yüzde 69'dan yüzde 14'e, enflasyonun ise yüzde 39'dan yüzde 7'ye düştüğünü, kişi başı düşen gelirin 2 bin 500 dolardan 6 bin dolara çıktığını, son 4 yıldır ortalama yüzde 8 ekonomik büyüme yaşandığını, AB müzakerelerinin başladığını dile getirdi.

Yabancı sermaye girişinin 2007 yılında 10 milyar dolar olan 2004'ün rekorunu kıracağını iddia eden Bağış, bir soru üzerine Fransa İçişleri Bakanı Nicholas Sarkozy'nin yorumlarını ciddiye almanın yanlış olacağını söyledi. Bağış, "AB müzakerelerine başlayan her aday ülke önünde sonunda tam üye olduğuna göre, Türkiye de sonunda Avrupa Birliği üyesi olacaktır. Zor olan müzakereleri başlatmaktı" diye konuştu.

Bağış, Türk ekonomisinin dünyanın en büyük 17. ekonomisi olduğunu, 2006-2008 arası 1.6 milyon kişiye yeni istihdam yaratılacağını, 72 milyon nüfusu olan Türkiye'nin yüzde 65'inin 34 yaş ve altında olduğunu, AB'nin en dinamik iş gücüne sahip olduğunu, AB Komisyonu'nun Türkiye'yi fonksiyonel pazar ekonomisi olarak adlandırdığını ve yabancı yatırımcıya hiçbir ayrımcılık yapılmadığını da sözlerine ekledi.Kategori : POLİTİKA